Wisła Szczucin

Jubileusz 20-lecia powstania strony internetowej

Rok 2018 to rok jubileuszowy dla Ludowego Klubu Sportowego Wisły Szczucin, który świętuje 70-lecie działalności. Niestety, w związku z ograniczonymi finansami, których brakuje nawet na "codzienne" wydatki, Zarząd Klubu nie zdecydował się na huczne obchody tej rocznicy. Przeszło to bez echa, z wyjątkiem wyprodukowania jubileuszowej serii szalików. Rok 2018 to jednak nie tylko jubileusz 70 lat istnienia Wisły, to również 20-lecie powstania strony internetowej na której właśnie czytasz ten artykuł.

Dwadzieścia lat nieprzerwalnego funkcjonowania na wirtualnej mapie, to wynik naprawdę niespotykany. Wyjątkiem jest 2010 rok i awaria hostingu, niezależna od nas, która spowodowała zniknięcie strony na cztery miesiące. Mało klubów sportowych z naszego czy nawet centralnych poziomów rozgrywkowych, może pochwalić się tak długim prosperowaniem internetowej witryny. Mówimy tu o skali krajowej.

Strona powstała w 1998 roku, a pomysłodawcą i założycielem jej był kibic Wisły, wówczas 22-letni Rafał Kościelniak, który w późniejszych latach objął stanowisko Wiceprezesa Zarządu Klubu. Przy tworzeniu strony z czasem zaczęli pomagać mu inni młodzi sympatycy naszej drużyny, m.in. Paweł Pakuła, Paweł Jabłoński czy Michał Owsianka. Do dziś tylko ten ostatni z wyżej wymienionych pozostał w "redakcji", czuwając nad techniczną stroną serwisu. To Michał stworzył obecną wersje witryny. W 2004 roku stronę przejął Mikołaj Strycharz, który zajmuje się nią już przez 14 lat i to on jest autorem większości publikacji na stronie, zaczynając od relacji meczowych, a kończąc na artykułach czy newsach. Od strony graficznej i nie tylko pomaga mu jego brat - Bartek Strycharz, który stworzył również m.in. rejestr zawodników Wisły.

Warto zaznaczyć, że rok 1998 to tak naprawdę początki stałego dostępu do internetu w Polsce, nie mówiąc już o Szczucinie. Wtedy i z początkiem XXI wieku bardzo mało klubów miało w ogóle swoją stronę internetową. "Nasza pierwsza wersja strony, jaką zrobiłem była jedną z pierwszych witryn piłkarskich w Polsce i nawet nie wszystkie kluby z ówczesnej ekstraklasy takie posiadały" - wspomina jej założyciel, Rafał Kościelniak.

Żeby wrzucić na stronę wyniki innych spotkań, trzeba było czekać na pojawienie się ich w lokalnej gazecie sportowej. Oczywiście mowa tu o papierowej prasie, bo przecież gazety online rozwinęły się później. "Pamiętam, jak przepisywało się z gazet nie tylko relacje ze spotkań Wisły, ale i z całej ligi. Świetnym dodatkiem do relacji były pomeczowe wypowiedzi trenerów, piłkarzy czy też kibiców" - rozpamiętuje z początkowych lat działalności strony, Rafał Kościelniak.

Co ciekawe na stronie Wisły już w latach 90-tych były relacje on-line z niektórych spotkań naszej drużyny. A jak to wyglądało? "Na meczu był mój kolega, Jacek Czapla, a ja w Krakowie przy komputerze opisywałem boiskowe wydarzenia na forum w czasie rzeczywistym, które Jacek telefonicznie mi relacjonował" - wraca pamięcią z tamtych lat, Rafał Kościelniak - "Koszty takich relacji minuta po minucie były na ówczesne czasy sporym wysiłkiem finansowym. Jednak czego się nie robiło dla ukochanej drużyny... Takie relacje były świetnym źródłem informacji dla kibiców szczególnie za granicą i było to szeroko komentowane na ówczesnym forum."

Prawdziwym wyzwaniem było również zdobycie wyników drużyn młodzieżowych. Z pomocą przychodził zapomniany dziś komunikator Gadu-Gadu i szukanie informacji o wyniku na zasadzie chybił-trafił - wpisywało się miejscowość danego klubu i zagadywało się do osób, które mogły być na meczu. Z czasem udało się stworzyć nawet mini sieć informatorów. Były czasy, że wyniki i tabele młodzieżowych lig tarnowskich udostępnialiśmy najszybciej w sieci.

Inną ciekawostką jest fakt, że w dawnych czasach dostaliśmy maila od zagranicznego menadżera, który proponował by Wisła sprowadziła do siebie na testy utalentowanego piłkarza z... Afryki. Można się domyślać, że ten agent zasugerował się naszą stroną i zakładał że jesteśmy w pełni profesjonalnym klubem, który zatrudnia piłkarzy.

Kolejna ciekawostka związana jest z kwestią techniczną. Na początku jedna osoba odpowiedzialna była za aktualizowanie tabeli i robiła wszystko ręcznie. To znaczy, że musiała sama dodać punkty, bramki i posortować kluby w odpowiedniej kolejności. Dopiero później został stworzony odpowiedni algorytm, który robił to za nas.

Strona na samym początku była zapisana w zwykłym kodzie HTML, następnie wprowadzono ją do technologii ASP.NET. Przyznajemy się, że z technologią trochę stanęliśmy w miejscu. W niedalekiej, miejmy taką nadzieję, przyszłości planujemy zmienić stronę na RWD (Responsive web design) i może przepisanie jej na inny język programowania. Na naszą obronę niech będzie fakt, że idąc z duchem czasu, uruchomiliśmy kanał na YouTube oraz profil na Facebooku. A wspomniane powyżej forum dyskusyjne klubu w latach 2004-2008 przeżywało swój rozkwit i było miejscem klubowych dyskusji. Właśnie w tamtym okresie, na forum kilkudziesięciu użytkowników brało udział w zabawie typowania dokładnych wyników i strzelców w meczach Wisły. W czasie największej popularności mieliśmy nawet dwie ligi typerów, z systemem awansów i spadków. Typer Ligi funkcjonuje na naszej stronie do dziś.

Strona przez 20 lat śledziła poczynania naszej Wisełki tej seniorskiej, jak i tej młodszej. Mamy zapisy z ponad 1300 meczów, opublikowaliśmy ponad 2500 newsów. Stworzyliśmy kilkadziesiąt artykułów takich jak podsumowania rundy, sezonu, okresu przygotowawczego, raporty z turniejów, analizy rywali i inne (najstarszy nasz zarchiwizowany artykuł jest z sezonu 1996/97). Dostępne są obszerne galerie zdjęć czy zapisy video. Prawdziwą perełką jest rejestr wszystkich zawodników, którzy grali w seniorach od sezonu 2002/03 - ich historia klubowa, statystyki, ciekawostki itp. Obecnie mamy w niej 114 nazwisk. Licznik odwiedzin strony od połowy 2006 roku do dziś to prawie dwa i pół miliona użytkowników.

Przez te wszystkie lata byliśmy z Wisłą na dobre i na złe. Staliśmy się wizytówką piłkarskiej strony Szczucina dostrzegalną w niejednym miejscu. Gwoli ścisłości nie mamy żadnych gratyfikacji finansowych za prowadzenie strony (a wręcz przeciwnie, bo przeważnie z własnej kieszeni opłacamy hosting i domenę). Jest to dla nas hobby, a jedyną zapłatą jest satysfakcja - nasza i mamy nadzieje, że również Wasza.

Powyższy tekst napisał Mikołaj Strycharz, który od 2004 roku do dziś redaguje stronę. Pomagają mu w tym jego bracia – wspomniany wyżej Bartek oraz Piotrek. Łącznikami między stroną a klubem byli m.in. wieloletni kierownik drużyny – Jan Duda, a teraz obecny trener – Jarosław Będkowski. Oraz wiele innych osób, których nie sposób tutaj wymienić, a którzy w różnym czasie współpracowali z nami i którzy w jakimś stopniu przyczynili się do rozwoju strony. Wszystkim im redakcja serwisu bardzo dziękuje.
Strona przez lata przechodziła metamorfozy - poniżej prezentujemy jej dawne wyglądy.

Pierwsza odsłona witryny z 1998 roku, czyli strona powitalna, na której klikało się w link "Zapraszamy!"...


… i naszym oczom ukazywało się menu.


Jednak już w roku 1999 wygląd witryny znacznie ewoluował, przede wszystkim pojawiło się menu w kolumnie bocznej.


W drugiej połowie 2000 roku poprawiono przejrzystość strony i dodano nieco kolorów.


W marcu 2001 roku strona przeszła prawdziwą rewolucję!


Po 2002 roku nastąpiła kolejna metamorfoza i strona przypominała już tą obecną.


W 2006 roku głównie zmieniono menu pionowe na poziome, zyskując dzięki temu więcej miejsca. Z niewielkimi korektami taki wygląd strony utrzymał się do dziś.
Na sam koniec taka sentymentalna notka założyciela strony, znaleziona na witrynie z 2001 roku.


Copyright © 1998-2019 Wisła Szczucin. Wszystkie prawa zastrzeżone. Admin. Stats: 3024185 (od 21.07.06); 0,078 s., IE, FF, O, G, S.