Podsumowanie jesieni 2023/24 - SENIORZY

Wisła do nowego sezonu 2023/24 przystąpiła w roli, w której nie była od wielu lat, czyli jako spadkowicz w żabieńskiej klasie A. Po półmetku rozgrywek zajęła szóste miejsce w tabeli, ze stratą 11 punktów do lidera (bezpośredni awans) i siedmiu do wicelidera (zapewniony baraż). Mistrzem rundy jesiennej została Ava Grądy, a na miejscu spadkowym znalazła się Łukovia Łukowa.

Po spadku z okręgówki z drużyną pożegnał się trener Artur Koza, a jego miejsce zajął Tomasz Zieliński, który od lat jest związany z szczucińskim klubem. To wychowanek naszej drużyny, wieloletni jej zawodnik oraz od 2015 roku również trener naszych juniorów i trampkarzy.

Początkiem lipca ruszył intensywny okres przygotowawczy do ligowego sezonu. Porównując kadrę z poprzedniej rundy to odszedł Dariusz Kapuściak (wypożyczenie do Czarnych Smęgorzów) i Mateusz Bednarz (zaprzestał treningów), a z kolei Bartłomiej Chrabąszcz z Jakubem Młodzińskim zagrali zaledwie w jednym spotkaniu. Na dodatek z różnych powodów nie mogliśmy również liczyć na regularną grę takich zawodników jak: Dariusz Wrona (pięć meczów), Antoni Bociek (sześć), Bartosz Wróbel (sześć) czy Bartosz Kuchnia (cztery). A ściągnięty w lecie z KS Wójciny 31-letni - Tomasz Pietras - już w pierwszej kolejce nabawił się kontuzji, która wykluczyła go z gry do końca roku. Oprócz niego do drużyny również z KS Wójciny dołączyli jeszcze inni nasi wychowankowie: 23-letni Jan Bociek, 20-letni Jakub Kaczkowski czy 18-letni Kacper Frąc. Jednak ci dwaj ostatni z powodów zawodowych zagrali tylko w pięciu spotkaniach. Podobnie zresztą jak 24-letni Federico Di Bella, który też latem wznowił treningi. Natomiast po długiej przerwie spowodowanej kontuzją do gry wreszcie wrócił Mateusz Dzięgiel. Z kolei z drużyny juniorów został z powodzeniem powołany 17-letni Dominik Oliwa, a 36-letni Mikołaj Strycharz był dokooptowywany awaryjnie.

Reasumując - kadrowo w Wiśle był miszmasz. Przede wszystkim nie mogliśmy liczyć na systematyczną grę wielu zawodników, co odbiło się nam czkawką. To złożyło się na trzy porażki, o których chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć - u siebie z Victorią Szarwark, kiedy sami stwarzaliśmy sytuacje rywalom, bolesne 0:3 na własnym terenie z LZS Luszowicami czy z niżej notowanym Strażakiem Karsy na wyjeździe. Na dodatek za dużo meczów kończyliśmy podziałami punktów, gdzie na pięć remisów w trzech spotkaniach prowadziliśmy. Apogeum tego był pojedynek w Łukowej, gdzie do 87 minuty prowadziliśmy 3:1(!). Boli też "tylko" punkt w Wietrzychowicach (do 80 minuty 2:1 dla nas) i jeszcze bardziej mecz z wiceliderem w Dąbrówkach Breńskich, gdzie zdołaliśmy strzelić gola na 1:0 w 81 minucie... Do tego bezbramkowy wynik w ostatnim meczu z beniaminkiem KS Niwką, z którą dyktowaliśmy warunki gry. Najmniej niedosytu budził podział punktów w Grądach na inauguracje rozgrywek z tamtejszą Avą, czyli mistrzem jesieni. Natomiast jeśli Wisła wygrywała, to były to przekonywujące wyniki. W sumie pięć wygranych - trzy w Szczucinie: z Unią Niedomice, Pawęzowem i drugim beniaminkiem ligi, Wolanią Wolą Żelichowską. Do tego dołożyliśmy po trzy punkty na wyjazdach w Wolia Radłowskiej i Konarach.

Telegraficzne podsumowanie rundy

• Najskuteczniejszym strzelcem rundy jesiennej w A klasie Żabno został Artur Nowak (Iskra) z 18 golami. Na drugim miejscu znalazł się Michał Gała (Karsy) - 15, a na trzecim Wojciech Mach (Wisła) - 14.

• Wisła w tej rundzie zdobyła w sumie 20 punktów - 10 u siebie i 10 na wyjeździe. Przy czym na własnym terenie rozegrała 6 meczów, a jako gość 7.

• Wisła obok lidera straciła najmniej goli w tej rundzie - 20 - co daje 1,5 bramki na mecz.

• Debiuty ligowe w Wiśle (seniorzy) w tej rundzie zaliczyli Dominik Oliwa oraz Michał Chmura. Ten drugi wznowił grę po... 20 latach przerwy!

• Najwięcej kartek w tej rundzie zobaczył Przemysław Krupa - 6 żółtych i 1 czerwoną.

• Najczęściej z rezerwy na boisko wchodził Kacper Frąc - 5 razy.

• Średnia wieku 11 zawodników, którzy najczęściej grali w tej rundzie, to równe 24 lata.

• Swojego pierwszego gola w Wiśle (seniorzy) strzelił Mateusz Dzięgiel.

• Przeciw Wiśle zagwizdano w tej rundzie 4 rzuty karne i wszystkie zostały strzelone. Wisła miała dwie jedenastki - jedną na gola zamienił Dzięgiel, a drugą nie wykorzystał Wójcik.

• W meczu z Victorią Szarwark samobójcze trafienie zaliczył Bartosz Kuchnia. Warto dodać, że było ono z około... 25 metrów! Natomiast w spotkaniu z Łukovią to Wisła zdobyła bramkę poprzez swojaka.

• W 6 meczach przy Witosa średnio pojawiało się 105 widzów. Najwięcej (około 170) na spotkaniu z LZS Luszowicami.

• Puchar Polski podokręgu Żabno wygrała Bruk-Bet Termalica II Nieciecza (już 5. raz z rzędu). Wisła odpadła już w I rundzie, kiedy wyeliminowała ją jej imienniczka z Borusowej.

• W sąsiedniej grupie A klasy (Tarnów) rundę jesienną wygrała Olszynka Ołpiny. A na drugim miejscu (dające baraż) Olimpia Wojnicz.

• W meczu u siebie z Unią Niedomice doszło do feralnego zderzenia głowami dwóch zawodników. Jeden z nich - Mateusz Dzięgiel - stracił na chwilę przytomność i musiała zabrać go karetka. Spotkanie zostało przerwane na około 20 minut. Na szczęście badania nie wykazały nic poważnego i zawodnik po 3 tygodniach wrócił na boisko.

• W wspomnianym meczu z Niedomicami sędzia spotkania pokazał aż 17 kartek - 12 żółtych i 5 czerwonych! Wisła kończyła spotkanie w ósemkę, ale ostatecznie udało się nam wygrać 2:0.

• W 2018 roku Wisła grała w Woli Radłowskiej, kiedy trenerem u nas był Jarosław Będkowski, a na boisku grał Tomasz Zieliński. Po pięciu latach również w Woli Radłowskiej doszło do zamiany ról.

• Wisła w tym roku pierwsze ligowe zwycięstwo zaliczyła dopiero 2 września w meczu z Wolą Radłowską. Tym samym przerwała niechlubną serię 15 spotkań bez ligowej wygranej w tym roku.

• Nie udało się w pełni rozegrać rundy jesiennej. Dwa spotkania (Szarwark - Wietrzychowice oraz Pawęzów - Dunajec) zostały ostatecznie przełożone na wiosnę.